Czym jest druk UV? Jakie ma zalety?

Czym jest druk UV? Jakie ma zalety?

Obecnie wykorzystywanych jest szereg nowoczesnych technologii druku, dzięki czemu możliwe staje się uzyskanie wydruków niezwykle trwałych, odpornych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i niepodatnych na uszkodzenia mechaniczne. Za najbardziej nowoczesną metodę druku cyfrowego uznaje się technikę nadruku UV.

Co to jest druk UV? Jakie ma zastosowanie?

Nadruk UV, czyli nowoczesna metoda druku cyfrowego, cieszy się ogromną popularnością w branży poligraficznej. Na przestrzeni lat została wielokrotnie udoskonalona, wspaniale sprawdza się w przypadku wydruku materiałów reklamowych. Jest techniką wykorzystywaną niemalże wszędzie. Nadruk UV powstaje na skutek rozpylenia na powierzchnię tuszu polimerowego, który utwardza się i utrwala przy użyciu lampy LED emitującej światło ultrafioletowe. Ma szerokie zastosowanie, można wykonać go na dowolnym materiale. Wymogiem jest wyłącznie to, aby powierzchnia do zadrukowania była płaska. Druk UV wspaniale nadaje się wobec tego w przypadku szkła, płótna, aluminium, tworzywa sztucznego, drewna, tkaniny, płyty MDF i wiórowej, nawet betonu.

W każdym przypadku można liczyć na uzyskanie świetnego efektu. Technologia jest wykorzystywana do druku wielkoformatowego, stanowi rewelacyjne rozwiązanie w przypadku banerów, billboardów itd. Zadrukowane powierzchnie świetnie prezentują się przez długi czas, niezależnie od tego, czy oddziałują na nie niekorzystne czynniki zewnętrzne. Nie należy obawiać się utraty jakości nawet w przypadku długotrwałego narażania na warunki pogodowe. Jako że farbę polimerową można nakładać wielowarstwowo, to druk UV umożliwia tworzenie obrazków przestrzennych i napisów w alfabecie Braille’a.

Co przemawia za wybraniem druku UV?

Druk UV ma wiele zalet, do których zalicza się trwałość, odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Jest to rozwiązanie uniwersalne, które można wykorzystać, niezależnie od rodzaju materiałów do zadrukowania. Można mówić także o ekologii, gdyż tusze polimerowe są wolne od toksyn typu rozpuszczalniki. Wydruk UV jest całkowicie bezpieczny, przyjazny dla środowiska. Nowoczesna metoda drukowania sprawdza się wspaniale także w przypadku powierzchni o nieregularnych kształtach. Można precyzyjnie umieścić dowolny nadruk na każdym przedmiocie.

Wydruki zawsze cechuje doskonała jakość. Kolejną zaletą jest precyzyjne odwzorowanie kolorów. Są one żywe, nasycone i wyraziste. Nie trzeba martwić o ich blaknięcie na skutek oddziaływania promieniowania ultrafioletowego Kolory nie płowieją także w przypadku długotrwałego kontaktu z ujemnymi temperaturami. Można nawet wykonać dwustronny nadruk kolorowy na materiałach przezroczystych, co pozwala na uzyskanie unikalnych efektów wizualnych.

Add a Comment

Your email address will not be published.